Muzeum niezwykłych kamieni
Posiadanie w sobie żyłki kolekcjonerskiej daje nieograniczone możliwości. Trzeba tylko odkryć w sobie to, co chce się kolekcjonować i zabrać się za to. Przedmiotami kolekcjonowanymi mogą być myszki komputerowe, stare telefony czy radia. Jednak istnieje masa przedmiotów, których zbieranie może wydawać się dość dziwne. Do takich przedmiotów należą między innymi kamienie, które przypominają ludzkie twarze.
O ile niektórych może zaniepokoić takie zainteresowanie, hobby, to inni z ciekawością zobaczą zbiory skał, które mają mieć ludzkie rysy. I właśnie ponad tysiąc siedemset sztuk można podziwiać i oglądać w jednym z najdziwniejszych muzeów na świecie. Muzeum Chinsekikan (dosłownie „hala ciekawych skał”) znajduje się w miejscowości Chichibu, w prefekturze Saitama, niedaleko Tokio.
Źródła muzeum należy dopatrywać się w prywatnej kolekcji Shozo Hayamy, który przez ponad pięćdziesiąt lat zbierał kamienie, które wyglądem przypominały ludzką twarz czyli jinmenseki. Kiedy zmarł, jego żona Yoshiko Hayama postanowiła uhonorować kolekcję męża poprzez założenie właśnie muzeum, w którym chętni mogli podziwiać te dziwne twory natury. Jak nie trudno się domyśleć, na początku dostępna była jedynie kolekcja zmarłego męża Yoshiko. Z czasem jednak rozrosła się ona do ponad tysiąca siedmiuset egzemplarzy. Stało się to za sprawą coraz większej popularności Chinsekikan w sieci. Internauci z całego świata zaczęli przybywać do niewielkiej miejscowości i podziwiać dziwny zbiór kamieni. Ponieważ muzeum prowadzić dość otwartą politykę względem odwiedzających, każdy mógł przynieść swój kamień przypominający ludzką twarz i dołożyć go do powiększającej się kolekcji. I tak, można tu podziwiać między innymi kamień przypominający Elvisa Presleya czy E.T. Jest tu także skała w kształcie rybki Nemo. Wiele jednak egzemplarzy wciąż czeka na swoją nazwę, jako że nie została im wciąż nadana.
Każdy, kto odwiedza to dziwne muzeum, jest pod wielkim wrażeniem jego objętości. Można tu bowiem spotkać okazy małe i sporych rozmiarów. Sporo kamieni wciąż czeka na nazwanie. Każdy zwiedzający może nadać nazwę wybranemu kamieniowi i jeśli okaże się ona trafna, pasująca, to staje się oficjalną nazwą. Zatem każdy może wnieść dosłownie wkład w tworzenie tego muzeum i jego kolekcję.
Jak się okazuje, kolekcjonować można wszystko. Tylko czy powinno się to robić. Oczywiście kamienie nie są jakimś super dziwnym przedmiotem do kolekcjonowania. Ciekawym natomiast zjawiskiem jest widzenie twarzy w wyrytych w skałkach otworach czy szczelinach. Poświęcenie takiemu hobby ponad położy życia wydaje się dość ekstrawaganckim pomysłem. Jednak jak pokazują statystyki muzeum, przybywa chętnych, by podziwiać właśnie taką ekscentryczną kolekcję.