Militarystyka
Kolekcjoner tego typu zajmuje się zbieraniem wszelkiego typu militariów i jest bez wątpienia jednym z najbardziej fascynujących i ciekawych gatunków kolekcjonerstwa. Pasjonaci militarystyki, bowiem zajmują się kolekcjonowaniem wszelkiego rodzaju przedmiotów związanych z wojskiem i wojskowością.
Zbiory doświadczonych kolekcjonerów są zazwyczaj rozległe i zawierają ogromną ilość rzadkich eksponatów. W kręgu zainteresowań militarystów są takie rzeczy jak: bojowy sprzęt techniczny, oporządzenie wojskowe, umundurowanie. Niektórzy ze zbieraczy kolekcjonują egzemplarze dużego kalibru jak wozy bojowe: czołgi, transportery, czy ciężarówki, są i tacy, którzy zbierają samoloty, a nawet okręty, chociaż wiadomo, że jest ich nie wielu, ponieważ takich hobby wymaga dużych nakładów finansowych. Znacznie większą grupa są to kolekcjonerzy zbierający broń palną typu muszkiety, karabiny, pistolety a także działa i armaty. Największą grupą kolekcjonerów interesujących się militariami stanowią ludzie zbierających tzw. broń białą. Do broni białej zaliczymy miecz, sztylety, bagnety, noże a także kastety, shurikany, pałki i inne tego typu bronie. Profesjonaliści przeważnie zbierają autentyczne, historyczne bronie z okresu wojennego, lub jakieś starszego typu: miecze, katany, zbroje. Przedmioty te mogą być autentyczne, jednak często spotyka się specjalnie wykonane kopie oraz repliki oryginalnych przedmiotów. Militaria cieszą się zainteresowaniem zarówno kolekcjonerów prywatnych, jak i państwowych. Państwo polskie, bowiem gromadzi i kolekcjonuje przedmioty związane z wojskowością, które potem udostępnia do oglądania w muzeach. Jak się można domyślić jest to kosztowne i czasochłonne hobby.
Wśród kolekcjonerów militariów możemy znaleźć wiele różnych odmian tego hobby. Najpopularniejszą gałęzią militarystyki jest mundurologia i falerystyka. Dotyczy to przede wszystkim wojsk III Rzeszy. Są także zapaleńcy preferujący sam trotyl z min i bomb lotniczych. Na koniec warto także wspomnieć o słynnych kolekcjach. Największe, jak wiadomo, znajdują się w państwowych muzeach w Polsce. Na uwagę zasługuje kilka z m.in. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz z Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze. Prywatne kolekcje mają ten plus, że rzeczy są w nich lepiej zachowane i czasem przewyższają wartością nawet te zgromadzone w polskich muzeach.