Kolekcja dla gentlemana
Jedno z przysłów mówiących o kolekcjonowaniu brzmi następująco: prawdziwy gentleman zapraszając dziewczynę do domu, by pokazać jej kolekcję znaczków, pokazuje jej kolekcję znaczków. I być może dla części współczesnych mężczyzn powiedzenie to będzie nieaktualne, przestarzałe albo co najmniej śmieszne, to ta druga część przyzna mu rację. I wcale nie będzie tu mowa o kolekcjonerach. Prawdziwy gentleman po prostu zawsze szanuje kobietę, a gdy do tego jest kolekcjonerem, to pokazanie jej swojej kolekcji jest tym bardziej pasjonujące.
Mówi się, że kolekcjom poświęcają się właśnie mężczyźni z klasą. Kiedy rozejrzymy się wokół siebie, to trzeba przyznać temu rację, bowiem raczej osiedlowi chuligani nie będą kolekcjonować filiżanek w kwiaty z porcelany chińskiej. Zatem prawdziwy mężczyzna z klasą oddaje się swemu hobby, jakim jest kolekcjonowanie. Oczywiście najpopularniejsze są monety i znaczki pocztowe. Panowie zamożniejsi najczęściej i najchętniej kolekcjonują dzieła sztuki albo wartościowe przedmioty, które mogą w przyszłości pomnożyć ich majątek.
Kolekcjonerstwo bowiem może być całkiem seksi i wzbudzać zainteresowanie płci przeciwnej. Oczywiście nie każda kobieta doceni kolekcjonowanie. Jednak te, które to zrobią, są warte zatrzymania przez kolekcjonerów. Kolekcjonowanie bowiem prowadzi do zdobywania nowej, często dość specjalistycznej wiedzy, która nie jest powszechna. Człowiek uczy się odróżniać falsyfikaty od oryginałów. Także zdobywanie wiedzy o danym przedmiocie, jego pochodzeniu, poprzednich właścicielach, ciekawych historiach z nim związanych wzbogaca kolekcjonera. Prawdziwi gentlemani z przeszłości mieli swoje wyjątkowe kolekcje, które zapierały dech w piersiach kobietom. Warto więc zacząć coś zbierać, choćby karty płatnicze, które są już nieaktywne.
Jak już wspomniano, najpopularniejszym przedmiotem kolekcjonerstwa są monety. Nie dość, że Narodowy Bank Polski wypuszcza systematycznie różne okolicznościowe monety, to jeszcze dostępność bilonu z innych państw świata jest o wiele łatwiejsza niż kiedyś. Dlatego wielu zaczyna właśnie od tego lub od znaczków pocztowych.
Numizmatyzm przejawia wiele rodzajów. Na przykład można zbierać monety o nieokrągłym kształcie. W brew pozorom trochę ich na świecie jest. Co prawda większą część „zabawy” zniszczyło euro, jednak są wciąż w obiegu kolekcjonerskim takie unikaty jak choćby monety z Iraku. Można także nie zawężać się tylko i wyłącznie do monet o nieokrągłym kształcie, a do monet np. spoza Polski. W czasach wspaniałych możliwości podróżowania po świecie, zdobywanie zagranicznego bilonu nie jest aż takie trudne. A fajnie jest zaprosić dziewczynę, która się podoba, do domu i pokazać jej sporą kolekcję monet z całego świata, a do tego móc coś o każdej opowiedzieć. Efekt „wow” murowany.