Kolekcja lamp naftowych
Lampy naftowe służyły niegdyś do oświetlania pomieszczeń, tuneli kopalnianych i innych miejsc. Ich wynalazcą był Polak, Ignacy Łukaszewski, który poświęcił się pracy nad destylacją ropy naftowej. Jego wynalazek trafił pod strzechy milionów osób na każdym kontynencie świata, a wkrótce zaczęto także kolekcjonować te niesamowite przedmioty. W Polsce, w Krośnie znajduje się Muzeum z największą w Europie kolekcją lamp naftowych, którą koniecznie trzeba zobaczyć.
Kolekcja lamp naftowych zaliczana jest do najliczniejszych i najefektowniejszych kolekcji w Europie. Muzeum może pochwalić się ponad 900 egzemplarzami tego typu oświetlenia naftowego. Największą część tej kolekcji stanowią całe lampy naftowe oraz latarnie naftowe, które łącznie dają 625 sztuk eksponatów. 425 sztuk to lampy naftowe stołowe lub przenośne. I choć jest tych lamp prawie tysiąc, to każda jest inna, mają różne style, ozdoby. Bogactwo form artystycznych tych przedmiotów bywało na prawdę wielkim kunsztem. Na lampach doskonale widać style i mody panujące na przełomie wieków XIX i XX. Okres największej popularności lampy naftowej przypada na lata 1860-1920. Najpiękniejsze lampy to te, które powstały w II połowie XIX wieku i na początku XX wieku. Można na nich podziwiać bogactwo technik ozdobniczych, różnorodność kształtów, barw i motywów, a także materiałów, z których powstały.
Miłośnikom lamp naftowych oraz zwiedzającym do gustu przypadają piękne lampy salonowe i kolumnowe. Wykończeniem są szklane klosze w kształcie tulipanów, wykonane ze szkła barwnego i bezbarwnego. Ich elegancja, finezja i pieczołowitość wykonania musiały budzić podziw gości bywających w salonach, gdzie stały i rozjaśniały mroki nocy. Inną grupę stanowią lampy i latarnie o zastosowaniu technicznym. Ich celem było rozjaśnienie dużych powierzchni fabrycznych, technicznych, obiektów użyteczności publicznej, ulic, dworców, pojazdów konnych i mechanicznych,a nawet wagonów kolejowych.
Ale perełki kolekcji prezentowane są na odrębnej wystawie zatytułowanej „Historia oświetlenia”. Tu można zobaczyć najciekawsze i najcenniejsze eksponaty muzeum z kolekcji lamp naftowych. Odwiedzający zobaczą w sposób chronologiczny najbardziej popularne źródła światła, które pojawiły się na przestrzeni wieków. Można podziwiać różne lampy naftowe wykonanie nie tylko w Polsce, ale i w Ameryce czy innych państwach ówczesnej Europy. W całym zbiorze najcenniejsza jest lampa, której korpus został wykonany z porcelany miśnieńskiej. Pastelowa tonacja porcelany ozdobiona została uformowanymi amorkami. Drugim bardzo cennym egzemplarzem kolekcji jest unikalny kolisty klosz z białego szkła, na którym odtworzono bardzo wiernie mapę świata.
Warto więc, będąc na Podkarpaciu, zajrzeć do Muzeum i zobaczyć tą niesamowitą kolekcję lamp naftowych.