Kolekcja Hot Wheels’ów
Małe metalowe, kolorowe samochodziki od wielu lat stanowią jedną z podstawowych, obok klocków, zabawek dla małych dzieci, zwłaszcza chłopców. Ich różnorodność oraz dostępność spowodowała, że dzieciaki wprost pokochały małe autka. Samochodziki robione były w odpowiedniej skali do oryginalnych aut jeżdżących po ulicach miast. Jednak w Wielkiej Brytanii żyje mężczyzna, Bruce Pascal, który posiada największą kolekcję tych mini aut, której wartość szacowana jest na milion dolarów.
Przygoda i wielka pasja do kolekcjonowania małych modeli samochodów wyprodukowanych przez firmę Mattel, narodziła się u zaledwie siedmioletniego Bruca, któremu rodzice właśnie podarowali pierwszy model Hot Wheels’a, kultowego resoraka. Od tamtej pory Bruce zbiera malutkie samochodziki tej marki, a jego kolekcja z roku na rok rosła. Obecnie liczy ponad trzy i pół tysiąca sztuk. Wśród tysięcy samochodów znajduje się pewien wyjątkowy okaz, różowy VW Beach Bomb Rear Loader – Pink z 1969 roku. To jeden z najcenniejszych okazów w całej kolekcji. Jego wartość szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy dolarów (ostatnia cena wywoławcza wynosiła ponad siedemdziesiąt tysięcy dolarów). Jest tak cenny z uwagi na fakt, iż w kolekcjonerskim obiegu znajduje się zaledwie pięćdziesiąt sztuk tego autka, przy czym to należące do Pascala jest w stanie idealnym, co zwiększa jego wartość. Samochodzik ten jest prototypem, który został stworzony dla dziewcząt, stąd kolor różowy. Jednak kupowali go głównie chłopcy, po czym rozbijali młotkiem lub czymś ciężkim na znak protestu, żeby dziewczęta go nie miały, bo one przecież bawią się lalkami (trzeba pamiętać, że były to lata 70-te, a o równości obu płci nie mówiono wówczas za wiele).
W kolekcji Pascala znajduje się także ponad sto siedemdziesiąt egzemplarzy resoraków, które nigdy nie trafiły do masowej produkcji. Jego kolekcja doczekała się oddzielnego pomieszczenia ze specjalnie zaprojektowanymi meblami. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne przechowywanie kolekcji oraz eksponowanie jej najciekawszych egzemplarzy. Pascal dedykował swoim resorakom oddzielny pokój, w którym specjalne półki będące mini szufladkami pozwalają na pomieszczenie całej kolekcji. Wyjątkowe okazy kolekcji są specjalnie wyeksponowane.
Marzeniem Pascala jest stworzenie muzeum poświęconego właśnie resorakom firmy Mattel. Jak się okazuje twórca resoraków był mężem twórczyni lalki Barbie. Zatem to małżeństwo stworzyło dwie legendarne zabawki dziecięce, które do dnia dzisiejszego są niezwykle popularne, wręcz kultowe. Jak przekonuje kolekcjoner, chętnie połączyłby swoją kolekcję właśnie z kolekcją np. lalek Barbie, by w ten sposób móc pokazać jak wielki wpływ miały te dwie zabawki na dzieciństwo wielu pokoleń ludzi w Europie i na świecie.