Z motywem psa

31 maja 2018 o 17:35

portret-psaFilatelistyka, zbieranie kapsli, butelek po alkoholach, tekturowych podkładek pod kufel z piwem, długopisów, kopert, kolorowych karteczek (lata 90-te) czy wszystkiego co związane ze spidermanem lub supermanem to jedne z najpopularniejszych przedmiotów, jakie się kolekcjonuje. Zwłaszcza kolekcje rodzaju „związane z …” to dość popularny sposób rozpoczęcia zabawy, a potem poczucie pasji związanej z kolekcjonerstwem. Pewnie podobnie było w przypadku właścicielki sporej kolekcji wszystkiego, co jest związane z psami.
Pani Anna Matracka z Załusek (miejscowość w województwie mazowieckim) z wielką pasją kolekcjonuje wszystko, co tylko opatrzone jest motywem psa. Pani Anna i jej kolekcja znalazły się w Księdze Rekordów Guinnessa jako posiadaczka największej kolekcji przedmiotów z psami. W 2014 roku liczba przedmiotów w zbierze miłośniczki psów wynosiła 1401 sztuk, a pewnie do dnia dzisiejszego znacznie wzrosła. Wpisanie kolekcji do Księgi było największym marzeniem pani Anny.pies
A skąd wzięła się pasja do gromadzenia wszystkiego, co związane jest z tymi sympatycznymi czworonogami? Pani Ania zdradza, że swoją przygodę z kolekcjonowaniem zaczęła gdy miała… 4 lata. Wówczas otrzymała od mamy słodycz z niespodzianką, w której okazało się, schowano miniaturową zabawkę, cocer spaniel. To właśnie ta malutka, kolorowa figurka spowodowała, że kolekcjonerka pokochała wszystko, co związane jest z psami i zaczęła to gromadzić. Pomimo upływu lat, pasja nie zmalała, a kolekcja się rozrastała. Kolekcjonowanie przedmiotów jest więc źródłem radości oraz sposobem na oderwanie się od rzeczywistości.
Figurki psiaków wykonane są z przeróżnych materiałów. Jedne są porcelanowe, inne gipsowe lub gliniane. Są także te ze szkła, drewna, plastiku czy gumy. Nie brakuje egzemplarzy zrobionych z kamienia, wosku czy modeliny. Pieski zrobiono także z cyny, mosiądzu i cukru i makulatury. Obecnie szacuje się, że kolekcja psie-oczyPani Ani liczy już tysiąc sześćset sztuk, z czego ponad sto dwadzieścia sztuk to maskotki. Obok tychże zabawek do kolekcji zalicza się także biżuterię, ubrania czy inne przedmioty codziennego użytku, jak choćby popularne kubki, talerze, a nawet kapcie.
Ze względu na różnorodność przedmiotów w kolekcji, można ją podzielić na różne kategorie, jak choćby pieski z bajek Disney’a, Pet Shop, ChiChi Love, skarbonki i oczywiście typowe zbiory kolekcjonerskie. Wszystkie przedmioty zaliczone do kolekcji ilustrują różne rasy psów, a można się ich doliczyć w liczbie ponad sześćdziesięciu. Niektóre egzemplarze są niesłychanie dokładnie odwzorowane od prawdziwego psa. Jak przyznaje właścicielka kolekcji, każdy przedmiot jej wyjątkowy. Z każdym pani Ania jest w stanie opowiedzieć jakąś historię, a pamięć właścicielki śmiało przywołuje miejsce i datę zakupu każdego przedmiotu.