Świąteczne kolekcje i rekordy

31 grudnia 2018 o 11:18

mikolajZ okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia w głowach wielu ludzi budzą się ciekawe i niezwykle oryginalne pomysły na rozpoczynanie kolekcjonowania przedmiotów związanych ze świętami oraz samym Świętym Mikołajem. To także doskonała okazja do tego, by bić kolejne rekordy m.in. w śpiewaniu kolęd czy lepieniu bałwanów. Oto kilka ciekawych przykładów kolekcji i rekordów związanych z zimowymi świętami.
Największa kolekcja listów napisanych do Świętego Mikołaja w Polsce znajduje się w Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Polanika w Chrustach. Rekord został uznany 17 grudnia 2017 roku. Kolekcja obejmuje aż dziewięć tysięcy czterdzieści cztery listy. Poprzedni rekord wynosił cztery tysiące dziewięćset jeden listów i został ustanowiony na Starym Rynku w Krakowie 4 grudnia 2016 roku. listZeszłoroczny rekord mógł zostać pobity, bowiem przez miesiąc, czyli od 17 listopada 2017 roku każdy chętny, który tylko chciał, mógł napisać własnoręcznie list do Świętego Mikołaja i zaadresować go do niego. Warunkami, jakie list musiał spełnić, aby być zaliczonym do tej imponującej kolekcji, było własnoręczne jego napisanie, zawarcie w nim co najmniej jednego życzenia oraz prawidłowe zaadresowanie go do Świętego Mikołaja. Akcja pisania listów do Mikołaja okazała się na tyle wielkim sukcesem, że kolekcja pobiła rekord i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa Polski.
Co ciekawe te listy należące do największej kolekcji w Polsce, napisane zostały w języku polskim, natomiast te, które ustanowiły poprzedni rekord, pisane były w różnych językach obcych, w tym między innymi po czesku, a nawet chińsku.
Innym ciekawym rekordem związanym ze świętami jest największa wioska z piernika. Ta słodka kolekcja chatek i innych zabudów wiejskich zrobionych z piernika stanęła w nowojorskiej Hall of Science. Wioseczka liczy 1251 budyneczków przyozdobionych lukrem i innymi łakociami. Autorem jest Jon Lovitch, kucharz i cukiernik. Słodka wieś stanęła tu 6 stycznia 2017 roku i można ją było podziwiać przez całe święta.
choinkaZ kolei najdroższą choinką może się pochwalić hotel Emirates Palace, który w grudniu 2010 roku udekorował świąteczne drzewko bombkami oraz innymi ozdobami o łącznej wartości jedenastu milionów dwudziestu sześciu tysięcy dziewięciuset dolarów. Drzewko miało 13,1 metrów, a na jego gałązkach zawisło aż sto osiemdziesiąt jeden klejnotów. Tą przepiękną i niesłychanie drogą choinkę można było podziwiać między 16 a 29 grudnia 2010 roku w Abu Zabi.
Co roku organizowane są także przeróżne konkursy na najpiękniejsze bombki, na najliczniejszą grupę całujących się par pod jemiołą czy biegających Mikołajów. Takie atrakcje pokazują, że aby kolekcjonować i startować w konkursie na rekordy nie trzeba mieć drzewka za ponad jedenaście milionów dolarów, lecz szczere chęci do dobrej i mądrej zabawy.