Prywatne kolekcje w muzeach część 2

30 lipca 2016 o 22:45

muzeum-bibliotekaCoraz częściej wielcy kolekcjonerzy, którzy lubują się w zbieraniu dzieł sztuki, udostępniają je szerszej publiczności, by i ta mogła podziwiać niezwykłe przedmioty i obrazy. To także pewnego rodzaju biznes, który daje obu stronom – kolekcjonerowi i muzeum – korzyści. Kolekcjoner bowiem może być spokojny o swoją kolekcję, gdyż muzeum zapewnia jej bezpieczeństwo oraz konserwuje w razie potrzeby, natomiast muzeum ma czym się pochwalić i zwabić turystów czy koneserów sztuki.
W Bostonie znajduje się Isabella Stewart Gardner Museum, którego założycielką byłą znana kolekcjonerka sztuki z początku XX wieku, mecenaska sztuki i filantropka, Isabella Stewart. Lubiła wzbudzać zainteresowanie swoim ekscentrycznym zachowaniem. Trzeba jednak przyznać, że Steward posiadała dobry gust i zmysł estetyczny. muzeum-bostonJako podróżniczka zdobywała mnóstwo ciekawych i unikatowych obiektów z Bliskiego Wschodu i Europy Środkowej. W jej rękach znalazły się między innymi płótna „Madonna z dzieciątkiem i aniołem” Botticellego, „Europa” Tycjana oraz „Ołtarz Collona” Rafaela. Szczególnie upodobała sobie Wenecję, skąd przywoziła obrazy renesansowych malarzy. Jej imponująca kolekcja została udostępniona zwiedzającym w 1896 roku, kiedy to Steward otworzyła muzeum, które działa do dziś. Sama zamieszkała na najwyższym piętrze budynku muzeum, gdzie pozostała do końca swych dni. W jej imponującym muzeum można zobaczyć nie tylko dawnych malarzy, ale także Degas czy Matisse. Zwiedzający mają okazję zobaczyć dzieła sztuki irańskiej, meksykańskiej czy hinduskiej. Jej mottem życiowym okazało się pokazanie społeczeństwu amerykańskiemu dzieł sztuki kultur i cywilizacji znacznie starszych niż amerykańska.
Innym przykładem muzeum goszczącego prywatną kolekcję jest Frick Collection z Nowego Jorku. Muzeum to znajduje się na Manhattanie. muzeum-botticelliKolekcję stworzył amerykański finansista, Henry Clay Frick. Jego zbory są na tyle pokaźne, iż początkowo potrzebnych było aż 6 pomieszczeń galeryjnych. Znajdują się one w budynku, który początkowo przeznaczony był do celów mieszkaniowych. Kolekcja zawiera obrazy, meble, rzeźby czy porcelanę. Znajdują się tu między innymi „Przerwana lekcja muzyki” Vermeera, „Jeździec polski” Rembrandta, „Portret Tomasza Morusa” autorstwa Holbeina oraz „Alegoria Cnoty i Występku” Veronese’a. Zwiedzający może także zobaczyć inne wspaniałe obiekty sztuki użytkowej, jak na przykład orientalne dywany.
Udostępnianie dzieł sztuki, własnych kolekcji może więc wzbogacić kulturę danego kraju, poszerzyć horyzonty społeczeństwa i może natchnąć kogoś do rozpoczęcia przygody z kolekcjonowaniem, niekoniecznie drogich i trudno dostępnych dzieł sztuki.