Kolekcjonowanie lalek

24 listopada 2015 o 22:53

lalka-kolekcjaChoć wydawać się może, że jest to zajęcie dla dziewczynek lub ewentualnie dla dużych dziewczynek, to kolekcjonowaniem lalek zajmują się także mężczyźni. Zbieranie tych popularnych dziewczęcych zabawek stało się hobby nie jednego kolekcjonera. A kolekcje mogą dotyczyć różnych rodzajów lalek – od szmacianych po porcelanowe. Bardzo popularne jest kolekcjonowanie lalek Barbie. Jednak najchętniej kolekcjonowane są specjalne lalki porcelanowe.

Niestety, wiele osób wciąż uważa zbieranie lalek za mało poważne. Może to wynikać między innymi z tego, że są to zabawki. Jednak kolekcjonerzy nie bawią się tymi zabawkami „w dom”, tylko zbierają je i dzięki odpowiedniej aranżacji czy ubranku, nadają im właściwą oprawę. Chęć kolekcjonowania lalek może wynikać z dzieciństwa, kiedy to przeważnie dziewczynki pragną mieć ich jak najwięcej i jak najładniejszych. Dorosłe życie nie jest już tak beztroskie i bajkowe, jak przeważnie bywa dzieciństwo, jednak prawdziwy miłośnik/ miłośniczka lalek nie zrezygnuje z ich zbierania i rozpoczyna kompletowanie swojej kolekcji.
lalka-portretKiedy złapie się „bakcyla” kolekcjonera, to pragnie się mieć najbardziej oryginalne, wyjątkowe, niepowtarzalne okazy w swej kolekcji. Prawdziwi fani potrafią wydać po kilka tysięcy złotych na lalki, które specjalnie są sprowadzane z zagranicy, a czasem robione na zamówienie. I pomimo, iż kwoty są czasem zawrotne, chętnych nie brakuje.

Lalki kojarzą się z dzieciństwem, a dzieciństwo z czasem beztroski i spokoju. Dlatego wiele osób, które zbierają lalki, może wrócić do tych chwil bez problemu. Układanie ich na półkach czy w odpowiednich kartonach, szycie dla nich ubranek, a potem ubieranie ich w nie, może dawać dużą satysfakcję, a także być doskonałym lekiem na przykład na stresującą pracę.
Dlaczego ludzie wybierają lalki do kolekcjonowania? Może dlatego, że są doskonałe. Są pięknymi, zazwyczaj smukłymi, idealnymi młodymi kobietami lub dziećmi, na które z przyjemnością się patrzy. Mogą one także odzwierciedlać chęć lub dążenie kolekcjonera do perfekcji poprzez gromadzenie pięknych przedmiotów. Ciekawostką jest to, że wśród tych idealnych okazów wypuszczane są serie lalek odbiegających od ideału – otyłych, niższych, wyższych, o dziwnych rysach twarzy lub nawet z niektórymi defektami. Są także lalki wzorowane na postaciach z bajek, filmów czy znanych osób. Można bawić się ich strojami lub wyobrażać sobie ich codzienne życie. lalka-staraLalki stanowią spełnienie dziecięcych marzeń lub wyraz marzeń związanych z życiem dorosłym, z wyglądem, sposobem ubierania, itp.

Lalka to także ideał kobiety, może dlatego właśnie panie tak chętnie zajmują się zbieraniem tych dziecięcych zabawek. Choć należy tu zaznaczyć, iż część lalek robionych jest specjalnie na potrzeby kolekcjonerstwa i nie zawsze nadają się do zabawy, a już niektóre na pewno nie powinny być zabawkami dla dzieci, choćby ze względu na ich wyzywający lub przerażający wygląd.