Kolekcjonerstwo …

8 kwietnia 2014 o 11:08

kolekcjonerstwoCzym właściwie jest?

Kolekcjonerstwo jest to świadome gromadzenie przedmiotów o ustalonym zakresie czasowym, merytorycznym lub topograficznym w celu tworzenia zbiorów, wystaw czy pokazów. W kolekcjonerstwie pasja zbieractwa często idzie w parze ze zdobywaniem i przekazywaniem wiedzy z różnych dziedzin. Jednak kolekcjonerzy najczęściej robią to w formie amatorskiej, jako hobby któremu oddają się dla relaksu i odprężenia. Tak, jak różni są ludzie, tak różne potrafią być ich pasje. Bez względu na wszystko kolekcjonowanie powinno wiązać się z jednym – z osiąganiem jak największej przyjemności w trakcie jego realizowania. Oprócz tych najbardziej znanych rodzajów kolekcjonerstwa jak filatelistyka – znaczki pocztowe, numizmatyka – monety i medale czy militarystyka – przedmioty pochodzenia wojskowego. Wyróżnić można wiele innych, które powstają z biegiem lat lub, które nie zostały sklasyfikowane, bowiem kolekcjonować można wszystko. Trzeba także pamiętać, że pasja ta może być nie tylko ciekawą formą spędzania wolnego czasu, ale też sposobem na zarabianie pieniędzy, szczególnie, gdy tworzona kolekcja jest wyjątkowa w skali globalnej, wiec hobby to może stać się także źródłem utrzymania.

numizmatyka

Numizmatyka – zbieranie monet

Kolekcjonerzy to osoby przeróżne, większości kojarzą się oni przede wszystkim z osobą, która żyję tylko swoją pasją i każdy grosz jest w stanie w nią zainwestować, a także jest w stanie poświęcić jej każdy wolny kąt. Kolekcjonerów uważa się za szaleńców, ponieważ wiele osób myli kolekcjonerstwo z obsesyjnym zbieractwem, to pierwsze to pasja natomiast drugie to choroba, która nie ma nic wspólnego z poznawaniem niepowtarzalnych egzemplarzy, te osoby, bowiem gromadzą śmieci bądź nikomu niepotrzebne rupiecie. Warto, więc zanim oceni się kolekcjonera dowiedzieć się jak jego hobby wygląda u niego. Bowiem nie da się ukryć, że dzięki prawdziwym pasjonatom po latach można zobaczyć, jak dawniej wyglądały rozmaite przedmioty lub poznać jedyne i wyjątkowe okazy. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach stało się to elitarnym hobby gdyż na zbiór tak niepowtarzalnych rzeczy potrzebne są po prostu pieniądze. Dużo znanych i wpływowych osobistości rozwija swoje hobby przez zbieranie pasjonujących rzeczy jak książki czy płyty.

kolekcjoner

Kolekcjoner

W czasach, w których Internet opanował cały świat także kolekcjonerstwo wróciło do łask. Dzięki urządzeniu, jakim właśnie jest Internet umożliwia on kolekcjonerom zawieranie nowym znajomości w środowisku pasjonatów, co daje możliwość sprzedaży i kupna ciekawych okazów.

hobby-star-wars

Hobby – kolekcjonerstwo związane z serią Star Wars