Kolekcjonerskie muzea

8 kwietnia 2014 o 11:22

muzeumOprócz indywidualnych kolekcji do użytku własnego, wielu kolekcjonerów ma tak dużo eksponatów i są tak dumni ze swych zbiorów, że postanawiają pokazać je świat. Tak powstają przeróżne muzea, z najróżniejszymi eksponatami. Jednym z tak interesujących muzeów jest znajdujące się w Turcji Muzeum Włosów, założone przez Galip Körükçü. Jego kolekcja zawiera ponad 16.000 kosmyków kobiecych włosów umieszczonych na ścianach w jaskini w Avanas. Kolejne dość niezwykłe muzeum prezentuje około 20 000 zestawów solniczek i pieprzniczek z całego świata, założone przez małżeństwo, które kolekcjonowało te okazy przez wiele lata Zgromadziło ich tak wiele, że nie mieli gdzie ich trzymać i postanowili stworzyć miejsce wystawy. Także pewien prywatny pasjonat a raczej koneser „sztuki” otworzył jedyne na świecie muzeum zbierające przykłady beztalencia. Kolekcja obejmuje 250 eksponatów rzeźb i obrazów. Mimo swej niechlubnej nazwy kolekcja cieszy się sporym zainteresowaniem. Dość ciekawe muzeum założyło także małżeństwo z Californii, liczy ono 23 tys. eksponatów wszystkie wypełnione figurkami i z wizerunkiem królika. Króliki są tu wszędzie – na tapetach, pościeli, na meblach. Lampy, naczynia, kuchenne, przybory toaletowe – wszystko w króliczej tematyce, także nie mogło zabraknąć żywych zwierząt. Muzeum jest dostępne bezpłatnie, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

kolekcja-solniczki-pieprzniczki

Kolekcja solniczek i pieprzniczek

Nie da się ukryć, że w Polsce także jest ogromna ilość przeróżnych kolekcjonerów, którzy także chętnie dzielą się swoimi zbiorami. Dość ciekawym i takim „polskim” zbiorem jest muzeum Tanich Win. Znaleźć tu można takie okazy jak Złoty Puchar, Byk czy Don Diego. Atrakcją miejsca jest to, że oprócz zwiedzania, każdy odwiedzający może niektórych trunków spróbować i zrobić to bezpłatnie. Także niecodzienną atrakcję można znaleźć w Górach Świętokrzyskich. 2,5 tysiąca maczug, siekier, oszczepów i toporów można obejrzeć w znajdującym się tam Muzeum Siekier.

siekiera

Siekiera

Muzea przeróżnych eksponatów są ciekawymi rozwiązaniami dla wszystkich tych, którzy chcą podzielić się z innymi swoimi zbiorami, a także dla tych, którzy sami nigdy nie wpadliby na pomysł zbierania takich rzeczy. Dzięki takim miejscom zdecydowanie więcej osób poznaje historie i rodzaje tych eksponatów, co nie wątpliwie przyczynia się do zrozumienia logiki kolekcjonerstwa.