Kolekcja królowej Elżbiety II

31 lipca 2018 o 20:27

królowaRoyals’i są teraz na topie. To oczywiście za sprawą ślubu księcia Harrego oraz amerykańskiej aktorki Megan Merkle. Wcześniej cały świat podziwiał ślub księcia Williama i Kate Middleton. Przy tej okazji, wszyscy podziwiają kreacje, fryzury i dobraną biżuterię. Nie jest tajemnicą, że właścicielką jednej z najpiękniejszych kolekcji biżuterii jest królowa Elżbieta II. To od niej i za jej pozwoleniem młode księżne pożyczają piękne tiary, całe garnitury czy broszki. Oto przepiękna kolekcja klejnotów królowej Elżbiety II.
Przede wszystkim są to klejnoty w tiarach, broszkach i naszyjnikach. Kolekcja nie ma sobie równych. Liczy kilka tysięcy sztuk, ale nie to jest w niej najciekawsze. Dla Królowej liczy się przede wszystkim historia związana z każdym precjozom. Część klejnotów została odziedziczona, część stanowiła prezent, a jeszcze inną część królowa po prostu kupiła.woskowa-krolowa
Na pewno dużą uwagę zwrócił garnitur z brazylijskich akwamarynów. Królowa otrzymała go jako prezent od prezydenta Brazylii. Był to wówczas naszyjnik i kolczyki. Ozdobione brazylijskimi akwamarynami budził podziw każdego, kto miał okazję je zobaczyć. W 1957 roku królowa zamówiła i nadwornego złotnika pasującą do nich tiarę. Od tego czasu dołożono do tegoż kompletu dodatkowe kamienie. Innym bardzo pięknym i cennym klejnotem należącym do królowej, jest tiara Wielkiej Księżnej Włodzimierzowej. Ta brylantowa tiara ozdobiona jest zdejmowanymi perłami. Wcześniej biżuteria ta należała do żony rosyjskiego wielkiego księcia Włodzimierza Aleksandrowicza Romanowa. Jak nie trudno się domyśleć, tiara zaginęła podczas rewolucji październikowej. Cudem została odnaleziona i weszła w jej posiadanie królewska rodzina grecka. Następnie zakupiła ją królowa Maria, a po niej tiarę odziedziczyła królowa Elżbieta.
Wielką wartość sentymentalną dla królowej Elżbiety II ma także piękna brosza królowej Wiktorii. Klejnot został wykonany przez firmę Garrard amp Co. w 1856 roku na zlecenie królowej Wiktorii.krolowa-kareta Kamienie do niej podarował sułtan turecki. Mówi się, że to ulubiony klejnot wszystkich następczyń Wiktorii.
Królową często można także podziwiać w tiarze „Girls of Great Britain and Ireland”. Klejnot w tiarze otrzymała królowa od dziewcząt z komitetu dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii królowa Maria. Elżbieta weszła w jego posiadanie w dniu ślubu. Jej babka, królowa Maria, podarowała go jej jako prezent ślubny. Od tego dnia biżuteria ta nazywana jest „babciną tiarą”. Jak mówi się w Pałacu, jest to jeden z ulubionych klejnotów królowej.
Uwagę zwraca także przepiękny naszyjnik koronacyjny. Jest to sporych rozmiarów naszyjnik, który także sporo waży. Na jego piękno składa się aż 25 dużych brylantów i jeden, który jest z nich wszystkich największy, Lahore Diamond. Od 1901 roku naszyjnik znajdował się na szyi każdej brytyjskiej monarchini w czasie koronacji.
Dużą wartość sentymentalną  dla królowej ma także delikatna broszka w kształcie kosza z kwiatami. To z kolei prezent od rodziców królowej Elżbiety z okazji urodzenia Karola w 1948 roku.