Jak kolekcjonować wina?

8 kwietnia 2014 o 11:18

kolekcjonowanie-winOsoby, które odkrywają pasję związaną z winami i chcą założyć własną kolekcję tych trunków uważają na początku, że jest to pasja tylko dla bardzo bogatych ludzi, jednak później przekonują się, że nie trzeba mieć wcale win z pierwszych stron przewodników i zestawień kolekcjonerskich, bo to tak naprawdę na tym to nie polega.

Warto wiedzieć, że w zbiorach powinny być najróżniejsze wina białe, różowe, czerwone i musujące. Jedne przeznaczone tylko do bieżącego spożycia, a inne do przechowywania przez dłuższy czas, mające wysoki potencjał starzenia. Zakupując „towar ” warto zrobić to bezpośrednio u winiarzy, którzy sami produkują szlachetne wina. Jest to, bowiem najbezpieczniejszy i zarazem najtańszy pomysł na pozyskanie win do kolekcji. Zakupy tam opłacają się również, ponieważ jest możliwość degustowania wybranych win i uzyskaniu niezbędnych o nich informacji u źródła.

wina-biale

Biale wino

Dobrym pomysłem jest zakup kartonu tego samego typu wina, co pozwali sprawdzać, jak zmienia się jego smak z biegiem czasu, co dla pasjonatów jest niezmiernie ważne. Zakupując wina trzeba także mieć na uwadze takie kluczowe rzeczy jak to, że nie wszystkie wina są stworzone do długiego leżakowania, niewłaściwe przechowywanie bardzo łatwo i szybko może zepsuć wino, a także wartość wina spada po jego tzw. prime time.

Niezmiernie ważne jest oczywiście miejsce, w którym trunki będą przechowywane. Miejsce te musi być odpowiednio chłodne, temperatura musi być między 12 a 14 stopniami Celsjusza. Konieczne zachowanie odpowiedniej wilgotności, idealna to 65-75%, a także dopilnowanie braku jakichkolwiek wibracji czy światła. Wino narażone na wstrząsy nigdy w pełni nie dojrzeje, a dotknięte światłem wcale nie zyska, na jakości.

wino-przechowywanie

Piwniczka z kolekcja win

Kolekcjonowanie win jest mieszanką pasji, ale także i ogromu obowiązków. Innymi słowy, każdy miłośnik wina z pasją przechowuje swoje ulubione butelki wina dostosowując do nich nie lada łatwe warunki, oczekując aż nadejdzie kiedyś ten właściwy moment, aby móc jedno z nich otworzyć. Ta jedna chwila, w której otwiera się przechowywaną od lat butelkę jest chwilą radości, ale również smutku, gdyż, mimo, że nie jest to ostatnia butelka tego samego wina, to każdy kolekcjoner wie, że kolejna, którą otworzy później za kilka miesięcy czy  lat, nie będzie już tym samym winem, co w danej chwili.

otwieranie-wino

Otwieranie win to ważna chwila