Filatelistyka

8 kwietnia 2014 o 11:12

filatelistykaZbieranie znaczków pocztowych to hobby bardzo interesujące, co potwierdzić może każdy filatelista. Oprócz kolekcjonowania pasjonat bada je, poznaje ich historię i tematykę. Przede wszystkim każdy, kto zamierza to robić musi zadać sobie zasadnicze pytania: W jakim celu będzie tworzyć daną kolekcję? Czy będzie to robić z czystej pasji, czy widzi w tym zysk finansowy?

Kiedy rozpoczyna się tworzenie kolekcji znaczków pocztowych, niestety trzeba zacząć od samego początku. Mianowicie najpierw trzeba poprosić najbliższych o zachowywanie tych z przychodzących listów by nasza kolekcja zaczynała pozyskać jak najwięcej egzemplarzy. Jeśli natomiast fascynuje nas jedynie zbieranie znaczków starszych z historią, pozyskać je trzeba w sklepach kolekcjonerskich bądź internecie.

sklepy-kolekcjonerskie

Sklepy kolekcjonerskie

Kolekcjonowanie znaczków w trybie amatorskim nie wymaga posiadania specjalnych narzędzi, bowiem egzemplarze kolekcji mogą być przechowywane nawet w kopercie, czy szkatułce. Niemniej jednak, profesjonalni filateliści kolekcjonują swoje eksponaty w klaserach, w których mogą je prezentować, a także zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Oczywiście oprócz klasera niezbędna jest również lupa by dojrzeć nawet najmniejszy szczegół oraz pinceta która ułatwi obracanie znaczków, bez obaw o to, że można je zabrudzić.

znaczki

Znaczki

Warto dodać, że filateliści swoje kolekcje zawsze grupują według określonych typów, by mieć zawsze porządek w zbiorach. Przeważnie ograniczają się do określonych tematyk, które są najbardziej rozpowszechnionym podziałem. Wśród kolekcji tematycznych najbardziej popularne rodzaje to te z: architekturą, fauną, florą, kosmosem, sportem, transportem i znanymi ludźmi.

Nie da się ukryć, że każdy kolekcjoner, nie ważne co by nie zbierał, chciałby w swoich zbiorach mieć jak najlepsze okazy. Wśród znaczków najwyższą wartością odznaczają się te, które nigdy nie trafiły na kopertę, czyli są z nienaruszonym spodem. Także wzór na znaczku powinien być prawidłowo wycentrowany z zachowaniem otaczających go ramek, a żaden z ząbków otaczających znaczek, nie może być naderwany. Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze znaczkiem używanym, powinien być on w stanie idealnym, za wyjątkiem naruszonej warstwy kleju. Pieczątka znajdująca się na nim powinna być symetrycznie wykonana oraz być w miarę jasna.

wycentrowany

Prawidlowo wygladajacy znaczek

Filatelistyka jest zajęciem zdecydowanie dla osób cierpliwych i trzymających się określonych zasad, które potrafią godzinami oglądać te same okazy: poznawać je, badać i dbać jak o własne dzieci.