Bibliofilstwo – hobby nie tylko dla bogaczy

8 kwietnia 2014 o 11:15

bibliofilstwo„Najdziwniejszą rzeczą u ludzi, którzy mieli dużo książek, było to że zawsze chcieli mieć ich jeszcze więcej” pisała Patricia A. McKillip. W oparciu o te słowa niektórzy bibliofile osiągnęli zdecydowane mistrzostwo.

W kolekcjonowaniu książek chodzi nie tylko o to, by mieć ich jak najwięcej, ale także aby poświęcić im jak najwięcej czasu. Kolekcjonerzy książek bowiem nie tylko posiadają książki, ale je także czytają. To, jakie książki kolekcjonują i skąd je pozyskują, zależy wyłącznie od pasjonata i jego preferencji literackich. Może bowiem kupować najnowsze bestsellery i gromadzić je w biblioteczce, a także spędzać godziny w antykwariatach i na pchlich targach, by kupić jak najstarsze książki. Zwracając przy tym uwagę na wysokość nakładu, bowiem im mniejszy tym jest bardziej interesujący.

bestsellery

Bestsellery

Bibliofilstwo bowiem polega na zbieraniu książek, najczęściej w jakimś określonym temacie. Kolekcjonerzy tego typu zbierają książki z interesujących ich tematów, czy dziedzin nauki. Książki będące przedmiotem pasji bibliofilskiej często drukowane są na cennych i kosztownych ręcznie czerpanych papierach. Zdarzają się być ilustrowane oryginalnymi sztychami, oprawione w piękne, artystyczne oprawy introligatorskie. Wszystkie takie wykończenia książki powodują, że stają się one bardzo kosztowne i jeszcze bardziej interesujące dla kolekcjonerów.

kolekcja-przewodnikow

Kolekcja przewodnikow

Trzeba pamiętać, że w kolekcjonowaniu książek nie chodzi tylko o same kolekcjonowanie, ale o to, by czerpać radość z czytania posiadanych na własność książek. To właśnie wiedzą bibliofile dlatego tak oddali się swojej pasji, bowiem  każdy nie ważne czy jest zbieraczem czy nie, potrafi docenić co to znaczy móc zaczytywać się we własnej książce. Podsumowując więc kolekcjonerem książek może być każdy kto tylko kupuje i czyta to, co lubi.

oprawa

Oprawa introligatorska